ZDROWY STYL ŻYCIA

 

Współcześni badacze zadali sobie wiele trudu, aby udokumentować prawdę, którą Biblia, jako pierwsza dawno podała. Człowiek stanowi jedną całość. To, co my często robimy, wyodrębniając w człowieku stronę fizyczną, umysłową, społeczną i duchową, nie jest zbyt słuszne, bowiem te wszystkie części stanowią wzajemnie powiązaną i nierozerwalną całość. Innymi słowy, to, co oddziałuje na umysł, oddziałuje także na ciało. Nasz stan duchowy ma wpływ na stan fizyczny i odwrotnie. To, co dotyka jednego aspektu naszej istoty, dotyka także wszystkich innych. Jako osoba jesteśmy po prostu całością.

Dla przykładu, uczony z Uniwersytetu Loma Linda, dr Lee S. Berg, i uczony z Uniwersytetu Stanford, dr William F. Fry, dowiedli, że szczęśliwy, radosny śmiech powoduje, iż w systemie immunologicznym człowieka zachodzi wiele zmian (Loma Linda Scope, lipiec-wrzesień 1992, str. 55). Możemy istotnie pomóc swojemu ciału, walczącemu z chorobą, jeśli mimo wszystko pogodnie patrzymy na życie. Wiele innych badań udowadnia, jak ściśle współpracują ze sobą ciało i umysł.

Tysiące lat temu Słowo Boże wskazało już na istnienie tego żywotnego związku, który ostatnio został zaakceptowany przez medycynę:

„Wesołe serce jest najlepszym lekarstwem; lecz przygnębiony duch wysusza ciało” (Przyp. Sal. 17,22).

Również według apostoła Jana istnieje ścisły związek między umysłem a ciałem, co ma wpływ na naszą duchową istotę.

„Umiłowany! Modlę się o to, aby ci się we wszystkim dobrze powodziło i abyś był zdrów tak, jak dobrze się ma dusza twoja” (III Jana 2).

Słowo Boże może ratować nasze życie więcej niż jednym sposobem. Może nam służyć zarówno jako źródło zdrowia, jak i życia wiecznego. W przewodniku tym znajduje się wiele istotnych zasad, wiodących do zachowania zdrowia.

Skoro fizyczne i umysłowe zdrowie oraz nasze życie duchowe są ze sobą ściśle związane, nic dziwnego, że apostoł Paweł kieruje do chrześcijan taki apel:

„A więc czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą” (I Kor. 10,31).

Ewangelia niesie ze sobą zarówno fizyczną, jak i duchową odnowę. Stwórca chce, abyśmy byli zdrowi (III Jana 2). Wie doskonale, że zdrowy styl życia może nam pomóc być aktywnymi chrześcijanami.

W jaki sposób możemy sobie zapewnić i zachować dobre zdrowie? Oto osiem zaleceń, do których powinniśmy się dostosować, jeśli rzeczywiście chcemy się cieszyć zdrowszym i efektywniejszym życiem.

1. CZYSTE POWIETRZE

Czyste, świeże powietrze ma pierwszorzędne znaczenie dla naszego zdrowia. Dom i miejsce pracy, zarówno w dzień, jak i przed snem, powinny być dobrze przewietrzone, by wszystkim częściom ciała zapewnić dopływ krwi bogatej w tlen.

Bardzo istotny jest rodzaj powietrza, jakim oddychamy Unikajmy wdychania duszących oparów, gazów, pochodzących z jakiegoś ukrytego źródła. Nie bójmy się długich spacerów. Głębokie oddechy, zaczerpnięte podczas porannego spaceru, znakomicie dotleniają nasze ciało tak długo, jak długo możemy spacerować tam, gdzie jest czyste powietrze.

Papierosy to dzisiaj jeden z wielkich zabójców. Badania naukowe ustaliły związek przyczynowy między paleniem tytoniu a rakiem płuc, rozedmą płuc, zawałem serca i innymi chorobami. Wchłanianie przez organizm nikotyny, znajdującej się w papierosach, sprawia, że palenie jest jednym z najtrudniejszych do zwalczenia zabójczych nałogów. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, palenie papierosów zabije w tym roku trzy miliony ludzi, a w roku 2020 umrze dwanaście milionów.

2. ŚWIATŁO SŁONECZNE

Jest wiele dobrodziejstw światła słonecznego:

1) Przebywanie przez 15-30 minut na słońcu w ciągu dnia wczesnym rankiem i późnym popołudniem pomaga organizmowi przyswoić witaminę D, ważną odżywkę dla skóry (witamina D ułatwia transport i wchłanianie wapnia-oraz fosforu, które są budulcem kości).

2) Światło słoneczne zabija zarazki. W większości infekcji leczenie słońcem przynosi poprawę. Słońce zabija bakterie, gromadzące się na twoim ciele i ubraniu.

3) Słońce pomocne jest w leczeniu wielu chorób, np. pewnej odmiany cukrzycy czy chorób skóry, takich jak łuszczyca i łupież różowy Zachęcające są wyniki leczenia światłem słonecznym w przypadku żółtaczki noworodków. Na stopniowe zwiększanie dawki słońca dobrze reagują również owrzodzenia skóry spowodowane żylakami, zranieniem czy ukąszeniami owadów.

4) Twój system nerwowy zazwyczaj korzystnie reaguje na światło słoneczne. U większości osób słońce wpływa na poprawę nastroju.

5) Słońce dostarcza energii (dzięki której istnieje świat roślin) i przekształca dwutlenek węgla oraz wodę w węglowodany Bez tego procesu zwierzęta i ludzie byliby skazani na śmierć.

Wyjaśnienie: Słońce może także okazać się szkodliwe. Zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować poparzenie, co wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka skóry, przyspieszyć proces starzenia się, uszkodzić oczy lub stać się przyczyną katarakty (Vernon W. Foster, Zacznij od nowa, ChIW „Znaki Czasu”).

3. ODPOCZYNEK

Stajemy się bardzo niecierpliwi, gdy zaczynamy niedomagać. Żądamy tabletki, która natychmiast usunie ból i zlikwiduje zwiastuny choroby, tak abyśmy mogli się czuć zupełnie normalnie. Musimy jednak odpocząć, byśmy się mogli zregenerować. A leki, które bierzemy, mogą jedynie pomagać nam w odbudowie ciała. Często oznaki chorób, których z takim trudem usiłujemy się pozbyć, są w rzeczywistości wysiłkiem ze strony organizmu na rzecz przezwyciężenia choroby. Gorączka, uczucie przemęczenia, to dowód, że organizm usilnie pracuje, by się wyleczyć. Pozwólmy więc mu pracować, a my odpoczywajmy

Odpoczynek jest najlepszym naturalnym lekarstwem na nadużycia popełnione na umyśle i ciele w ciągu dnia. Musimy mieć czas na rekreację i odpoczynek, aby uwolnić się od napięć z powodu pracy zawodowej i obowiązków domowych. Bez odpowiedniego odpoczynku ludzie często popadają w stan niepokoju, depresji i zdenerwowania. Może to doprowadzić do choroby, która zmusi nas do odpoczynku, którego organizm domagał się od dłuższego czasu. Nie ma takiego środka, który mógłby zastąpić dobry, nocny sen. Żadne lekarstwo, ani środek pobudzający nie mogą uzupełnić braku snu. Codzienne naładowanie naszych duchowych akumulatorów jest również ważne dla zdrowia fizycznego. W życiu chrześcijańskim, codzienne rozmyślanie, studium Biblii i modlitwa są lekarstwem zarówno dla ciała, jak i dla duszy Potrzebujemy także regularnego oderwania się od pracy, cotygodniowego dnia odpoczynku, corocznych lub copółrocznych wakacji, co spowoduje korzystną zmianę naszego nastroju.

4. ĆWICZENIA

We wspomnianej uprzednio książce „Zacznij od nowa” na temat ćwiczeń fizycznych powiedziano, iż Bóg przeznaczył Adamowi i Ewie pracę obejmującą ćwiczenia ciała. Niestety, obecnie wielu z nas ma pracę, w której niewiele jest okazji, by się trochę poruszać. Pomimo że ćwiczenia fizyczne mają tak żywotne znaczenie dla naszego zdrowia, mało się pod tym względem zmieniło na lepsze. Oto niektóre korzyści, płynące z ćwiczeń:

1) wysiłek fizyczny normalizuje ciśnienie krwi;

2) ćwiczenia zwiększają ilość tlenu we krwi oraz jej dopływ do wszystkich części ciała, pozwalając im utrzymać właściwą temperaturę;

3) ćwiczenia uwalniają od fizycznych oraz emocjonalnych napięć, wpływają na dobre samopoczucie (ćwiczenia fizyczne są z reguły najlepszą kuracją na zmartwienie i stres);

4) ćwiczenia odnawiają zasoby energii elektrycznej mózgu i komórek nerwowych (polepszają zdrowie poprzez stymulowanie systemu immunologicznego; kiedy organizm utrzymany jest w równowadze przez właściwe ćwiczenia, umysł jest bardziej twórczy i efektywny);

5) wpływają korzystnie na ogólny wygląd i kondycję;

6) ćwiczenia fizyczne wzmacniają wytrzymałość i opóźniają moment wystąpienia zmęczenia; w szczególny sposób znoszą napięcia emocjonalne. 7) pobudzają wydzielanie przez mózg chemicznych substancji, które zapewniają odprężenie i dają uczucie zadowolenia oraz przyczyniają się do wzrostu tolerancji na ból („Zacznij od nowa”, s. 59.60).

Ta niepełna jeszcze lista powinna nas przekonać, że nadszedł czas, by przestać się usprawiedliwiać i zacząć ćwiczyć. Rozpocznijmy powoli i stopniowo, zwiększając liczbę ćwiczeń, aż do uzyskania pewnej wytrzymałości. Zanim zaczniemy zwiększać wysiłek dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Wysokie ciśnienie krwi i cholesterol często nie dają o sobie znać, ale mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, gdy zaczniemy intensywnie ćwiczyć. Powinniśmy angażować się w różne formy ćwiczeń, w tym także zająć się aerobikiem. Aerobik angażuje mięśnie nóg i ramion, przy czym wydolność serca wzrasta o 20-25 %. Wskazane są również codzienne godzinne marsze energicznym krokiem.

5. WODA

Skoro woda jest tak bardzo ważna dla każdej komórki naszego ciała, powinniśmy pić jej dużo. Jest naturalnym rozpuszczalnikiem, jedynym, doskonałym środkiem na oczyszczanie organizmu wewnątrz i zewnątrz.

Woda istnieje od początku stworzenia i jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu naszego ciała w należytym stanie:

1) Woda to 70% ciężaru naszego ciała.

2) Krew składa się w 83% z wody, kości zawierają w sobie ok. 22% wody

3) Około 75% mięśni ciała wypełnia woda.

4) Nasz organizm, by mógł należycie funkcjonować, potrzebuje około trzech litrów wody dziennie. Niektóre z tych funkcji to krążenie krwi, usuwanie odpadków, transport pożywienia i trawienie. (Wodę uzyskujemy zarówno przez bezpośrednie picie, jak i z pożywieniem).

5) Przeciętnie człowiek posiada od 15 do 40 miliardów komórek mózgowych. Każda z nich składa się z 70-85% wody Dostateczna ilość wody, dostarczana do tych komórek, pomaga zachować trzeźwość umysłu oraz chroni przed depresją i zdenerwowaniem.

6) To nie tylko woda, którą pijemy, jest tak ważna. Codzienna zimna lub letnia kąpiel (prysznic) wzmaga krążenie, ożywia ciało i umysł oraz łagodzi nadszarpnięte nerwy, które mogą być przyczyną choroby wskutek osłabienia systemu odpornościowego. Kąpiel usuwa także nieczystości ze skóry i może obniżyć gorączkę (tamże, s. 95).

6. WŁAŚCIWA DIETA

Przy stworzeniu pierwszej pary Bóg zalecił Adamowi i Ewie dietę, w skład której wchodziły orzechy, ziarna i owoce (I Mojż. 1,29). Po upadku w grzech do diety człowieka dodano warzywa (I Mojż. 3,18). Po potopie Stworzyciel pozwolił nam spożywać czyste pokarmy mięsne (I Mojż. 7,2.3; 9,1-6).

Ponieważ ludzie, mądrze stosujący dietę wegetariańską, są zdrowsi i żyją dłużej, wielu ekspertów od spraw żywienia i zdrowia nakłania nas do powrotu do pierwotnej diety, na którą składały się orzechy, ziarna, owoce i warzywa. Mięso zwierzęce zawiera szkodliwe dla zdrowia tłuszcze nasycone, a także cholesterol, który powoduje wzrost ciśnienia krwi, a w dalszej kolejności może spowodować zawał serca, atak serca, raka, otyłość, cukrzycę i inne choroby.

Obecnie wielu lekarzy i żywieniowców doradza tym, którzy nie są wegetarianami, aby jedli w umiarkowanych ilościach tylko mięso chude i dobrze ugotowane. Gdybyśmy chcieli rozpocząć spożywanie jedynie posiłków wegetariańskich, powinniśmy się zapoznać, jak wygląda taka dieta, by dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki.

Oto niektóre sugestie pomocne w opracowaniu diety wegetariańskiej lub diety z ograniczoną ilością mięsa:

1) Orzechy, owoce i warzywa kupuj tylko świeże i najlepszej jakości. Przechowuj je przez krótki okres w chłodnym i suchym miejscu.

2) Codziennie jedz trochę surowego pożywienia. Gdy chcesz coś ugotować, posłuż się niewielką ilością wody i gotuj krótko.

3) Jeśli to możliwe, staraj się unikać rafinowanych tłuszczów. Kupuj lub sam piecz chleb z razowej mąki. Nasza dieta powinna się składać głównie z węglowodanów złożonych, znajdujących się w pszenicy, ryżu, ziemniakach czy fasoli oraz innych pokarmach, zawierających skrobię.

4) Spróbuj spożywać każdego dnia pięć lub więcej niewielkich posiłków. Jedz duże ilości świeżych owoców i warzyw, pojawiających się w danym sezonie.

5) Tłuszcze zwierzęce - masło, śmietanę, smalec, łój, itp. - zastąp tłuszczami roślinnymi. Tłuszcz nie powinien stanowić więcej niż 30% kalorii, dostarczanych w ciągu dnia.

Powyższa dieta jest wystarczająca, jeśli używamy produktów mlecznych. Gdy w skład naszej diety wchodzi także mięso, jedzmy tylko mięso chude oraz ryby.

Zdrowa dieta to spożywanie prostych, atrakcyjnych, dobrze przyrządzonych pokarmów z zachowaniem regularnych przerw między posiłkami. Jedzenie między posiłkami i przejadanie się - zwłaszcza pokarmami tłustymi, słodyczami i wysokokalorycznym pożywieniem, może prowadzić do otyłości oraz być przyczyną poważnych chorób.

Picie dużej ilości płynów podczas jedzenia zwalnia proces trawienia, tak więc bądźmy z tym ostrożni. Przyprawy i tłuste pokarmy drażnią żołądek. Napoje zawierające kofeinę mogą spowodować owrzodzenie żołądka, zgagę, wywołać niepokój i depresję.

Ci, którzy wybierają dietę mięsną, powinni jeść tylko mięso określone w Biblii jako czyste. Gdy Bóg po potopie pozwolił ludziom na jedzenie mięsa (I Mojż. 7,2.3; 9,1-6), określił wyraźnie, co jest czyste, a co nieczyste i pozwolił swemu ludowi spożywać jedynie pokarmy czyste.

W III Mojż. rozdz. 11 i V Mojż. rozdz. 14 możemy znaleźć listę zwierząt, ptaków i ryb, które, według Boga, nie nadają się do jedzenia. Zgodnie z nią czyste zwierzęta muszą mieć rozdzielone kopyta i przeżuwać. Czysta ryba musi posiadać skrzela i łuskę. Zakazano spożywać ptaki, których pokarmem jest kał.

W zaleceniu Bożym zwrócono szczególną uwagę na zakaz spożywania mięsa wieprzowego.

„Także i świnia, choć ma kopyto rozszczepione, ale ponieważ nie przeżuwa, będzie wam nieczysta. Jej mięsa jeść nie będziecie ani jej padliny nie będziecie się dotykać” (V Mojż. 14,8).

Naukowe badania dowodzą, że Bóg ma naprawdę rację ostrzegając przed jedzeniem mięsa wieprzowego i innych nieczystych zwierząt. Wyniki badań, które przeprowadzono po śmierci wielu osób, dowodzą, że znaczny procent ludzi jest zarażonych włośniami. Te maleńkie pasożyty są przenoszone do organizmu ludzkiego przez spożywanie zainfekowanego mięsa wieprzowego. Naukowe badania w coraz większym stopniu dowodzą, dlaczego Bóg określił niektóre zwierzęta jako nieczyste. Jednym z powodów jest wzrastające niebezpieczeństwo zakażenia włośniami, znajdującymi się w wieprzowinie. Innym może być niszczący wpływ, jaki wywierają tłuszcze nasycone na system trawienny człowieka.

Różnica między czystym a nieczystym mięsem istnieje do dzisiaj i będzie trwać aż do przyjścia Jezusa:

„Bo oto Pan przyjdzie w ogniu... ci, którzy jedzą mięso wieprzowe i płazy, i myszy, wszyscy razem zginą - mówi Pan” (Izaj. 66,15.17).

7. UNIKANIE TEGO, CO SZKODLIWE

Jakie ostrzeżenie daje Biblia odnośnie do napojów alkoholowych?

„Wino - to szyderca, mocny trunek - to wrzaskliwa kłótnia; i nie jest mądry, kto się od niego zatacza” (Przyp. Sal. 20,1).

„Kto mówi: Biada! Kto mówi: Ach! U kogo jest kłótnia? U kogo skarga? Kto ma rany bez powodu? Kto ma zaczerwienione oczy?” (Przyp. Sal. 23,29.30).

„Ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie odziedziczą” (I Kor. 6,10).

Wspomniana uprzednio książka zawiera następujące myśli na temat alkoholu:

Jeden lub dwa kieliszki alkoholu obniżają zdolność mózgu do gromadzenia informacji, osłabiają pamięć, percepcję i właściwy osąd. Alkohol oddziałuje na następujące systemy:

1) na system odpornościowy - alkohol obniża zdolność białych komórek do zwalczania choroby i w ten sposób wzrasta ryzyko zapalenia płuc, gruźlicy, żółtaczki i co najmniej kilku postaci raka;

2) na system wydzielania wewnętrznego - nawet dwa lub trzy tak zwane drinki alkoholowe dziennie zwiększają ryzyko poronienia, urodzenia martwego płodu i przedwczesnego porodu;

3) na system krążenia - spożywanie alkoholu grozi niebezpieczeństwem zachorowania na chorobę wieńcową, zwiększa niedocukrzenie i ciśnienie krwi, poziom tłuszczu, a przez to rośnie ryzyko wylewu krwi do mózgu;

4) na system trawienny - alkohol podrażnia żołądek, powoduje krwawienia gastryczne; nałogowe używanie alkoholu zwiększa ryzyko otłuszczenia wątroby, żółtaczki, a także marskości wątroby.

Alkohol jest odpowiedzialny za 30% samobójstw, 55% śmiertelnych wypadków samochodowych i 85% wszystkich gwałtów.

8. ZAUFANIE DO MOCY BOŻEJ

Wspomniane poprzednio siedem elementów to zasady zdrowego stylu życia, które byłyby niekompletne bez ósmej, żywotnej zasady - zaufania do mocy Bożej.

Człowiek, odczuwający strach i mający poczucie winy będzie mieć ogromne trudności w korzystaniu z pełni dobrodziejstw praktyk, przynoszących zdrowie, jakie staraliśmy się tu przedstawić. Ale osoba posiadająca wiarę w Boga stwierdzi, że wszystko to umożliwia prowadzenia radosnego i zdrowego życia. Pamiętajmy o najlepszym źródle powodzenia.

„Błogosław, duszo moja, Panu i nie zapominaj wszystkich Jego dobrodziejstw! On odpuszcza wszystkie winy twoje, leczy wszystkie choroby twoje, On ratuje od zguby życie twoje, On wieńczy cię laską i litością” (Ps. 103,2-4).

Pewien naukowiec zajmujący się zdrowiem psychicznym przeprowadził wnikliwe badania, dotyczące związku, jaki istnieje między religią a zdrowiem. Jego badania wykazały bezpośredni związek między chrześcijańskim zaangażowaniem a zdrowiem. Był zdziwiony, gdy stwierdził, że ci, którzy chodzą do kościoła, żyją dłużej niż ci, którzy tego nie robią. Uczestnicy nabożeństw znacznie rzadziej zapadają na choroby serca, arteriosklerozę, nadciśnienie i inne choroby. Naukowiec ten odkrył także, że ludzie wierzący w Boga prowadzą bardziej wydajne życie, ponieważ są mniej podenerwowani, rzadko piją alkohol, rzadziej wchodzą w kolizję z prawem, mniej też jest wśród nich nieszczęśliwych małżeństw.

Zdrowie to coś więcej niż życie bez chorób. Jest to wynik harmonijnego rozwoju wszystkich części składowych człowieka.. Zaufanie do mocy Bożej jest kluczem do prawdziwie dobrego samopoczucia oraz zdrowego i szczęśliwego życia.

Ci, którzy postępują według tych ośmiu zasad zdrowia, cieszą się nie tylko dłuższym życiem, ale jest ono także o wiele lepszej jakości. Wydział medycyny prewencyjnej Uniwersytetu Loma Linda opublikował dane na temat tego, co się dzieje, gdy jakaś część ludności żyje według tych zasad: „Blisko 50000 wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, głównie w Kalifornii, na przestrzeni ponad 30 lat poddawano badaniom. Wyniki dowiodły, że mężczyźni żyją dziewięć lat dłużej, a kobiety siedem i pół roku dłużej niż reszta populacji” (dr John Sharffenberg, Vibrant Life, maj/czerwiec 1992, str. 18). Lekarz ten stwierdza także, iż podobne badania przeprowadzone wśród adwentystów w Holandii, Norwegii i Polsce, przyniosły podobne wyniki.

Badania dowodzą, że adwentyści, którzy przestrzegają tych ośmiu zasad lub większość z nich, żyją dłużej.

Badania przeprowadzone wśród innych chrześcijan, zachowujących podobne zasady, również dały podobne wyniki. Rezultaty stosowania biblijnych zasad we wszystkich dziedzinach naszego życia wskazują na to, że chrześcijaństwo jest najbardziej praktyczną i najmądrzejszą religią na świecie. Zmienia ono ludzi - ich myślenie i działanie oraz tworzy nowy styl życia.

Z uwagi więc na to, że istnieje związek między umysłem a naszą psychiką, ciałem życiem duchowym, chrześcijanie, którzy żyją, kierując się zasadami Słowa Bożego, będą stosowali zasady zdrowego stylu życia, gdy przygotowują się na powtórne przyjście Jezusa (I Jana 3,1-3). Chrystus nie tylko pragnie, abyśmy byli gotowi na spotkanie z Nim wtedy, gdy przyjdzie, ale chce także, aby nasze obecne życie było o wiele lepsze. Możemy z Nim współpracować przez przestrzeganie tych danych nam przez Boga podstawowych zasad zdrowia.

Jezus obiecuje uwolnić nas z każdego niszczącego przyzwyczajenia przez swoją „moc działającą w nas” (Efez. 3,20). Jeśli potrzebujesz pomocy, by przezwyciężyć niszczący twoje ciało nałóg, taki jak picie alkoholu czy palenie papierosów, zamieszczamy dla ciebie propozycję modlitwy:

Drogi Ojcze w niebie, chcę żyć tak jak Jezus - w świętości i czystości. Udziel mi swojej łaski, bym mógł usunąć wszystko, co szkodliwe w moim życiu, czego nie jestem w stanie pozbyć się swoimi własnymi siłami. Ty wiesz, Panie, jak często moje wszelkie przyrzeczenia niewiele są warte. Ale Ty przecież dałeś obietnicę, że Twoją moc będzie w nas działać. Kocham Cię, chcę być Tobie podobny, chcę być gotowy na Twoje przyjście. Proszę, daj mi siłę do przezwyciężenia wszystkich złych przyzwyczajeń i do życia dla Ciebie. Błagam o to w imieniu Jezusa. Amen!

 

 

© 2003 The Voice of Prophecy Radio Broadcast
Los Angeles, California, U.S.A.